HDF-S62-103L011
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDF-S62-103L011
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) High Density
Gender :
Male
Termination Style :
Solder Cup
Tradename :
NANOOK
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Form :
Machined
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal
Insulation Material :
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Number of Positions :
62 Position
Base Product Number :
HDF-S62
Shell Material :
Steel
Package :
Tray
Mounting Type :
PCB Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pitch :
2.41mm
Color :
Black
Mounting Hardware :
4-40 Screw Locks
Connector Style :
D-Sub, High Density
Number of Contacts :
62
Mounting Style :
Panel
Mounting Angle :
Straight
Shell Plating :
Tin
Number of Rows :
3 Row
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
HDF
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features :
Grounding Indents
Packaging :
Tray
Voltage Rating :
Filter Type :
Contact Finish :
Gold
Body Orientation :
Straight
Datasheets
HDF-S62-103L011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp HDF-S62-103L011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:PCB Mount, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, HDF-S62-103L011 pinout, HDF-S62-103L011 datasheet PDF, HDF-S62-103L011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp HDF-S62-103L011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp HDF-S62-103L011
HDF Series D-Sub, High Density Plug, Male Pins 62 Position-Position Male Signal Solder Cup 4 (DC, C) High Density PCB Mount Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated