HDC-H072-31S1-KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDC-H072-31S1-KR
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER HD 72POS PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
HDC (High Density Connector)
Published :
Current Rating (Amps) :
3A
Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Connector Usage :
Backplane
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Header, Male Pins
Color :
Black
Number of Pins :
72
Factory Lead Time :
11 Weeks
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions :
72
Number of Rows :
3
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C