HCU470KBCCRAKR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCU470KBCCRAKR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 3KV N750 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
47pF
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Published :
Series :
HCU
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead/Base Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
N750
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
HCU470KBCCRAKR
Vishay HCU470KBCCRAKR
HCU 47pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% N750 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
HCU470KBCCRAKR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -40°C.This coefficient equals N750 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
HCU470KBCCRAKR Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm