HCPL-3150-500E
Mfr.Part #
HCPL-3150-500E
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Stock
577
In Stock :
577
1
Forward Current :
16mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
500ns, 500ns
Propagation Delay :
500 ns
Rise / Fall Time (Typ) :
100ns 100ns
LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
Power Dissipation :
295mW
Turn On Delay Time :
500 ns
Voltage - Output Supply :
15V~30V
Radiation Hardening :
No
8
Reverse Breakdown Voltage :
5V
Published :
2005
Fall Time (Typ) :
100 ns
Packaging :
Cut Tape (CT)
Pulse Width Distortion (PWD) :
300 ns
Common Mode Transient Immunity (Min) :
15kV/μs
Max Output Current :
600mA
Factory Lead Time :
22 Weeks
Current - Output High, Low :
500mA 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.5V
Rise Time :
100ns
Input Current :
16mA
Contact Plating :
Tin
Current - DC Forward (If) (Max) :
25mA
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Configuration :
COMPLEX
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
295mW
Reverse Voltage (DC) :
5V
Output Voltage :
27V