HCPL-3140-300E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCPL-3140-300E
Manufacturer
Broadcom
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
Isolators - Gate Drivers
Current - DC Forward (If) (Max) :
25mA
Common Mode Transient Immunity (Min) :
25kV/μs
Approval Agency :
CSA, UR
Output Current per Channel :
600mA
Max Output Current :
600mA
Optoelectronic Device Type :
LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.5V
Number of Pins :
8
Input Current :
12mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Current - Output High, Low :
400mA 400mA
Direction :
Unidirectional
Fall Time (Typ) :
50 ns
REACH SVHC :
No SVHC
Propagation Delay :
700 ns
Voltage - Output Supply :
10V~30V
Packaging :
Tube
Rise Time :
50ns
JESD-609 Code :
e3
Rise / Fall Time (Typ) :
50ns 50ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
30V
Voltage - Isolation :
3750Vrms
Configuration :
COMPLEX
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
700ns, 700ns
Lead Free :
Lead Free
Number of Channels :
1
Turn On Delay Time :
700 ns
Max Power Dissipation :
250mW