HCPL-2631-500E
Mfr.Part #
HCPL-2631-500E
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Description
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW
Stock
26
In Stock :
26
Optoisolators - Logic Output
Max Output Voltage :
7V
Input Current :
15mA
Number of Channels :
2
Supply Voltage :
5V
Forward Current :
15mA
Max Output Current :
50mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Turn On Delay Time :
75 ns
Package / Case :
8-SMD, Gull Wing
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
TTL COMPATIBLE, UL RECOGNIZED
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.5V
Number of Elements :
2
Power Dissipation :
60mW
REACH SVHC :
No SVHC
Common Mode Transient Immunity (Min) :
10kV/μs
Output Voltage :
7V
Max Power Dissipation :
60mW
Voltage - Isolation :
3750Vrms
Rise / Fall Time (Typ) :
24ns 10ns
Inputs - Side 1/Side 2 :
2/0
Reverse Breakdown Voltage :
5V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage :
5V
Fall Time (Typ) :
10 ns
Direction :
Unidirectional
Output Current :
50mA
Optoelectronic Device Type :
LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
On-State Current-Max :
0.05A
Output Current per Channel :
50mA
Rise Time :
24ns
Published :
2006
Propagation Delay :
75 ns
Datasheets
HCPL-2631-500E
Introducing Optoisolators - Logic Output Broadcom HCPL-2631-500E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-SMD, Gull Wing, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:5V, HCPL-2631-500E pinout, HCPL-2631-500E datasheet PDF, HCPL-2631-500E amp .Beyond Optoisolators - Logic Output Broadcom HCPL-2631-500E ,we also offer HCPL-060L-500E, ACPL-071L-500E, HCPL-M601-500E, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.