HCM1A1307V2-8R2-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCM1A1307V2-8R2-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2UH 10A 11.85MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Inductance :
8.2μH
Series :
HCM1AV2
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Iron Powder
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Current Rating (Amps) :
10A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.530Lx0.496W 13.45mmx12.60mm
Current - Saturation :
14A
DC Resistance (DCR) :
11.85mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
HCM1A1307V2-8R2-R
Eaton-Electronics Division HCM1A1307V2-8R2-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD