HCM1A1104V2-680-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCM1A1104V2-680-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
IND MP 68.0UH 3.0A MOLDED 2 PADS
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Application :
Automotive
Width :
10 mm
Length :
10.8 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Material - Core :
Alloy Powder
Shielding :
Shielded
Core Type :
Molded
Inductance :
68 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Core Material :
Alloy Powder
Saturation Current :
3 A
Series :
HCM1AV2
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Type :
Current Rating (Amps) :
2.2 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
AEC-Q200
Frequency - Self Resonant :
3.1MHz
Features :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Power Inductors
Termination :
Standard
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Height :
4 mm
Test Frequency :
100 kHz
Product Type :
Power Inductors - SMD
Current - Saturation (Isat) :
3A
Q @ Freq :
Datasheets
HCM1A1104V2-680-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD