HCJ0805ZT0R00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCJ0805ZT0R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0 OHM JUMPER 1/2W 0805
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Termination :
WRAPAROUND
Tolerance :
Jumper
Radiation Hardening :
No
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Published :
2015
Composition :
Metal Foil
Resistance :
0Ohm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Ratings :
AEC-Q200
Series :
HCJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
660.4μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
HCJ0805ZT0R00
Stackpole Electronics, Inc. HCJ0805ZT0R00
HCJ Series, Metal Foil, 0Ohm, 0.5W 1/2W, Jumper, -55°C~155°C