HCF1007-1R0-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCF1007-1R0-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 16A 2.65 MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Width :
7.7978mm
Current Rating (Amps) :
16A
Current :
9.4A
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
8.1mm
Height :
6.65mm
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
2.65mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
HCF1007
Size / Dimension :
0.398Lx0.307W 10.10mmx7.80mm
Current - Saturation :
26A
Mount :
Surface Mount
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Weight :
2.000002g
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
10.3mm
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±20%
Self Resonant Frequency :
1MHz
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max DC Current :
26A
Test Frequency :
100kHz
Current Rating :
16A
Inductance Tolerance :
20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.262 6.65mm
Inductance :
1μH
DC Current :
16A
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
HCF1007-1R0-R
Eaton-Electronics Division HCF1007-1R0-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD