HC4ED-L-AC240V
Mfr.Part #
HC4ED-L-AC240V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURP 4PDT 240V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Mounting Type :
Socketable
Series :
HCE
ECCN Code :
EAR99
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Reach Compliance Code :
Compliant
Coil Current :
5mA
Must Operate Voltage :
192VAC
Mounting Feature :
Panel Mount
Feature :
Lighted Indicator
Coil Type :
Non Latching
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
CSA; UL
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Relay Action :
Momentary
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
240VAC
Packing Method :
Box
Contact Rating (Current) :
1A
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Contact/Output Supply Type :
AC
Published :
Termination Style :
Plug In
Must Release Voltage :
72VAC
Operate Time :
20ms
Switching Voltage :
250VAC -Max