HC4ED-H-AC120V
Mfr.Part #
HC4ED-H-AC120V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120VAC
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Termination :
Quick Connect
Coil Current :
10.9mA
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Relay Action :
Momentary
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Series :
HCE
Termination Style :
Plug In
Packaging :
Bulk
Contact Rating (Current) :
1A
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Reference Standard :
CSA; UL
Must Operate Voltage :
96VAC
Coil Voltage (AC) :
120V
Coil Type :
Non Latching
Power Consumption :
1.3W
Throw Configuration :
4PDT
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact/Output Supply Type :
AC
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switching Voltage :
250VAC -Max
Mounting Feature :
Panel Mount
Coil Voltage :
120VAC
Must Release Voltage :
36VAC