HC4ED-H-AC100V
Mfr.Part #
HC4ED-H-AC100V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 100VAC
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Power Consumption :
1.3W
Contact/Output Supply Type :
AC
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Termination :
PLUG
Operate Time :
20ms
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
1A
Coil Type :
Non Latching
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Box
Reference Standard :
CSA; UL
Coil Power :
1.2W
Switching Voltage :
250VAC -Max
Coil Voltage :
100VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Must Release Voltage :
30VAC
Packaging :
Bulk
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Series :
HCE
Mounting Type :
Socketable
Coil Current :
13.2mA
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Relay Action :
Momentary
Termination Style :
Plug In
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
Panel Mount
Must Operate Voltage :
80VAC
Coil Voltage (AC) :
100V