HC4D-HP-AC115V
Mfr.Part #
HC4D-HP-AC115V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 115V
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Coil Voltage :
115VAC
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Max Operating Temperature :
70°C
Series :
HC
Coil Voltage (AC) :
115V
Release Time :
20ms
Coil Power :
1.2W
Min Operating Temperature :
-50°C
Depth :
20.8mm
Power Consumption :
1.2W
Weight :
30g
Coil Current :
11.4mA
Published :
Must Release Voltage :
34.5VAC
Termination Style :
PC Pin
Operate Time :
20ms
Length :
27.2mm
Voltage - Rated AC :
250V
Termination :
PC Pin
Number of Pins :
14
4PDT
Max Current Rating :
3A
Contact Rating (Current) :
3A
Coil Type :
Non Latching
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Must Operate Voltage :
92VAC
Switching Voltage :
250VAC -Max