HC4D-HL-AC115V
Mfr.Part #
HC4D-HL-AC115V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 115V
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Voltage (AC) :
115V
Published :
Max Operating Temperature :
60°C
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Feature :
Lighted Indicator
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Release Time :
20ms
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operate Time :
20ms
Coil Voltage :
115VAC
Coil Power :
1.2W
Series :
HC
Switching Voltage :
250VAC -Max
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-50°C
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Throw Configuration :
4PDT
Mount :
Plug-In, Socketable
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Type :
Non Latching
Must Release Voltage :
34.5VAC
Number of Pins :
14
Must Operate Voltage :
92VAC
Contact Rating (Current) :
3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Current :
11.4mA
Termination Style :
Plug In
Depth :
20.8mm
Mounting Type :
Socketable
Termination :
Solder
Max Current Rating :
3A
Voltage - Rated AC :
250V
Length :
27.2mm