HC4-HP-AC48V
Mfr.Part #
HC4-HP-AC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Series :
HC
Coil Current :
25mA
Termination Style :
PC Pin
Must Operate Voltage :
38.4VAC
Body Height :
35.2mm
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
20.8 mm
Published :
Switching Voltage :
250VAC -Max
Coil Voltage (AC) :
48V
Contact/Output Supply Type :
AC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Operate Time :
20ms
Packing Method :
Box
Coil Resistance :
1920Ohm
Coil Power :
1.2W
Packaging :
Bulk
Coil/Input Supply Type :
AC
Body Length or Diameter :
27.2mm
Throw Configuration :
4PDT
Release Time :
20 ms
Relay Action :
Momentary
Coil Voltage :
48VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Physical Dimension :
27.2mm x 20.8mm x 35.2mm
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Current(AC)-Max :
5A
Max Current Rating :
5A
Termination :
PC Pin
Power Consumption :
1.3W
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
CSA; UL; VDE
Mounting Type :
Through Hole
Must Release Voltage :
14.4VAC