HC4-H-AC48V
Mfr.Part #
HC4-H-AC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Packaging :
Bulk
Coil Resistance :
1920Ohm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Body Height :
35.2mm
Throw Configuration :
4PDT
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Body Breadth :
20.8 mm
Contact Current(AC)-Max :
5A
Physical Dimension :
27.2mm x 20.8mm x 35.2mm
Relay Action :
Momentary
Power Consumption :
1.3W
Mounting Type :
Socketable
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Box
Must Operate Voltage :
38.4VAC
Coil Voltage (AC) :
48V
Coil Power :
1.2W
Switching Voltage :
250VAC -Max
Mount :
Plug-In, Socketable
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Body Length or Diameter :
27.2mm
Series :
HC
Operate Time :
20ms
Contact/Output Supply Type :
AC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
14
Termination Style :
Plug In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil/Input Supply Type :
AC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Coil Current :
25mA
Max Current Rating :
5A
Termination :
PLUG
Reference Standard :
CSA; UL; VDE
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Weight :
30g
Release Time :
20 ms
Must Release Voltage :
14.4VAC
Coil Voltage :
48VAC
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-50°C~70°C