HC4-H-AC115V-VDE
Mfr.Part #
HC4-H-AC115V-VDE
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 115V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Current Rating :
5A
Throw Configuration :
4PDT
Series :
HC
Lead Free :
Lead Free
Coil Voltage :
115VAC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Coil Power :
1.2W
Min Operating Temperature :
-50°C
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Must Operate Voltage :
92VAC
Release Time :
20ms
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Must Release Voltage :
34.5VAC
Number of Pins :
14
Coil Voltage (AC) :
115V
Packaging :
Bulk
Switching Voltage :
250VAC -Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Plug-In, Socketable
Max Operating Temperature :
70°C
Termination Style :
Plug In
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Current :
11.4mA
Mounting Type :
Socketable
Termination :
PLUG
Contact Rating (Current) :
5A