HC3-HTM-AC24V-F
Mfr.Part #
HC3-HTM-AC24V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
Release Time :
20 ms
Number of Pins :
11
Power Consumption :
1.3W
Operate Time :
20ms
Reference Standard :
CSA; UL; VDE
Termination :
PLUG
Coil Voltage :
24VAC
Must Release Voltage :
7.2VAC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Power :
1.2W
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Operating Temperature :
-50°C~70°C
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Body Breadth :
20.6 mm
Physical Dimension :
37.6mm x 20.6mm x 34.2mm
Coil/Input Supply Type :
AC
HC
Packing Method :
Box
Coil Voltage (AC) :
24V
Switching Voltage :
250VAC -Max
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Body Length or Diameter :
37.6mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Contact Current(AC)-Max :
7A
Relay Action :
Momentary
Contact/Output Supply Type :
AC
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Current :
50mA
Throw Configuration :
3PDT
Contact (AC) Max Rating R Load :
7A@250VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Height :
34.2mm
Must Operate Voltage :
19.2VAC
Max Current Rating :
7A
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 19.2 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 7.2 V