HC3-HL-DC12V
Mfr.Part #
HC3-HL-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
Power Relays, Over 2 Amps
Weight :
30g
Relay Action :
Momentary
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
20.8 mm
Must Release Voltage :
1.2VDC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Series :
HC
Body Length or Diameter :
27.2mm
Published :
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Reference Standard :
CSA; UL
Termination :
PLUG
Contact Current(AC)-Max :
7A
Coil Voltage (DC) :
12V
Physical Dimension :
27.2mm x 20.8mm x 35.2mm
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Lighted Indicator
Mount :
Plug-In, Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Current :
75mA
Contact/Output Supply Type :
AC
Terminal Finish :
Gold (Au)
Coil Voltage :
12VDC
Mounting Type :
Socketable
Contact (AC) Max Rating R Load :
7A@250VAC
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
11
Coil Resistance :
160Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Height :
35.2mm
Operate Time :
10ms
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Coil Power :
900mW
Release Time :
5ms
JESD-609 Code :
e4
Coil/Input Supply Type :
DC
Packing Method :
Box
Switching Voltage :
250VAC -Max
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Contact Material :
Silver Alloy
Max Current Rating :
7A