HC3-HL-DC110V
Mfr.Part #
HC3-HL-DC110V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 110V
Must Release Voltage :
11VDC
Contact Material :
Silver Alloy
Coil Type :
Non Latching
Min Operating Temperature :
-50°C
Must Operate Voltage :
88VDC
Coil Resistance :
10kOhms
Coil Power :
1W
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Lighted Indicator
Coil Voltage :
110VDC
Mount :
Plug-In, Socketable
Coil Voltage (DC) :
110V
Contact Rating (Current) :
7A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Release Time :
5ms
Operate Time :
10ms
Coil Current :
10mA
Max Current Rating :
7A
Termination :
PLUG
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Package / Case :
100
Weight :
30g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
60°C
Mounting Type :
Socketable
Switching Voltage :
250VAC -Max