HC3-H-DC24V-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC3-H-DC24V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Body Height :
35.2mm
Must Release Voltage :
2.4VDC
Series :
HC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switching Voltage :
250VAC -Max
Contact (AC) Max Rating R Load :
7A@250VAC
Voltage - Rated AC :
250V
Coil/Input Supply Type :
DC
Mounting Type :
Socketable
Operate Time :
20ms
Termination :
Quick Connect
Power Consumption :
900mW
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Relay Action :
Momentary
Number of Pins :
11
Packaging :
Bulk
Coil Current :
37mA
Published :
Coil Type :
Non Latching
Depth :
20.8mm
Pbfree Code :
yes
Throw Configuration :
3PDT
Coil Voltage :
24VDC
Mount :
Plug-In, Socketable
Contact/Output Supply Type :
AC
Lead Free :
Lead Free
Contact Current(AC)-Max :
7A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
27.2mm
Weight :
30g
Physical Dimension :
27.2mm x 20.8mm x 35.2mm
Reference Standard :
CSA; UL; VDE
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Packing Method :
Box
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Release Time :
20 ms
Must Operate Voltage :
19.2VDC
ECCN Code :
EAR99
Coil Voltage (DC) :
24V
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Termination Style :
Plug In
Coil Resistance :
650Ohm
Coil Power :
900mW
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Max Current Rating :
7A