HC2K-AC100V-F
Mfr.Part #
HC2K-AC100V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 100V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Socket, Socketable
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Plug In
Reference Standard :
CSA; UL
Switching Voltage :
250VAC -Max
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Number of Pins :
14
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Release Time :
30ms
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Socketable
Coil Voltage (DC) :
100V
Contact Current(AC)-Max :
3A
Termination :
PLUG
Coil Voltage (AC) :
100V
Body Length or Diameter :
27.4mm
Physical Dimension :
27.4mm x 21mm x 35.2mm
Body Height :
35.2mm
Coil Voltage :
100VAC
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 80; COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 80
Coil Power :
1.2W
Coil Current :
13.2mA
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Max Current Rating :
3A
Packing Method :
Box
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Body Breadth :
21 mm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Series :
HC
Must Operate Voltage :
80VAC
Operating Temperature :
-40°C~50°C