HC2E-PL-DC12V-F
Mfr.Part #
HC2E-PL-DC12V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT
Termination Type :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Relay Function :
DPDT
Relay Action :
Momentary
Surface Mount :
No
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Pbfree Code :
yes
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
ECCN Code :
EAR99
Contact Current(AC)-Max :
3A
Contact/Output Supply Type :
AC
Operating Temperature (Max) :
60°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Coil Voltage(DC)-Max :
12V