HC2E-PL-DC100V-F
Mfr.Part #
HC2E-PL-DC100V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 100V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Termination Type :
Solder
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Surface Mount :
No
Relay Function :
DPDT
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT
Packing Method :
Box
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Coil Voltage(DC)-Max :
110V
Relay Action :
Momentary
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Reference Standard :
CSA; UL
Operating Temperature (Max) :
60°C
Contact Current(AC)-Max :
3A