HC2E-HTM-AC120V-F
Mfr.Part #
HC2E-HTM-AC120V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 120V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
RoHS Status :
RoHS Compliant
Relay Action :
Momentary
Pbfree Code :
yes
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Contact Current(AC)-Max :
3A
Packing Method :
Box
Relay Function :
DPDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Termination Type :
Solder
Contact/Output Supply Type :
AC
Mounting Feature :
Panel Mount
Surface Mount :
No
Operating Temperature (Max) :
60°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Reference Standard :
CSA; UL
Coil Voltage(AC)-Max :
120V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-40°C