HC24B0800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC24B0800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK 24POS 45DEG 3.7MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Current :
2A
Positions Per Level :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Plating :
Phosphor Bronze - Tin Plated
Number of Levels :
1
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
20-26 AWG
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.146 3.70mm
Color :
Gray
Housing Material :
Thermoplastic
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Series :
HC
Voltage :
300V
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Termination :
Screwless - Push Button Clamp
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Datasheets
HC24B0800000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HC24B0800000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, Operating Temperature:-40°C~115°C, HC24B0800000G pinout, HC24B0800000G datasheet PDF, HC24B0800000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HC24B0800000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.146 3.70mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin 45° (135°) Angle with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 20-26 AWG HC