HC23B0800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC23B0800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK 23POS 45DEG 3.7MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Factory Lead Time :
10 Weeks
Wire Gauge :
20-26 AWG
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Color :
Gray
Number of Levels :
1
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Material - Plating :
Phosphor Bronze - Tin Plated
Series :
HC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Termination :
Screwless - Push Button Clamp
Housing Material :
Thermoplastic
Current :
2A
Voltage :
300V
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Pitch :
0.146 3.70mm
Positions Per Level :
23
Datasheets
HC23B0800000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HC23B0800000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, HC23B0800000G pinout, HC23B0800000G datasheet PDF, HC23B0800000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HC23B0800000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.146 3.70mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin 45° (135°) Angle with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 20-26 AWG HC