HC1812YV333Z251
Mfr.Part #
HC1812YV333Z251
Manufacturer
Meritek
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 250V Y5V 1812
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Tolerance :
-20%, +80%
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
Thickness (Max) :
Lead Style :
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.033 µF
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.180 L x 0.125 W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
Features :
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
250V
Failure Rate :
Datasheets
HC1812YV333Z251
Meritek HC1812YV333Z251
HC 1812 4532Metric Ceramic Capacitor 0.180L x 0.125W 4.60mm x 3.20mm Y5V F -20% +80% 0.033µF