HC1812CG101J202
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC1812CG101J202
Manufacturer
Meritek
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 2KV C0G/NP0 1812
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
High Voltage
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.180 L x 0.125 W (4.60mm x 3.20mm)
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Failure Rate :
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Capacitance :
100 pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Series :
HC
Datasheets
HC1812CG101J202
Meritek HC1812CG101J202
HC 1812 4532Metric Ceramic Capacitor 0.180L x 0.125W 4.60mm x 3.20mm C0G NP0 ±5% 100pF