HC17B0800000G
Mfr.Part #
HC17B0800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK 17POS 45DEG 3.7MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Wire Termination :
Screwless - Push Button Clamp
Pitch :
0.146 3.70mm
Positions Per Level :
17
Housing Material :
Thermoplastic
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Series :
HC
Voltage :
300V
Current :
2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Levels :
1
Color :
Gray
Contact Material - Plating :
Phosphor Bronze - Tin Plated
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Wire Gauge :
20-26 AWG
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
HC17B0800000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HC17B0800000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, Operating Temperature:-40°C~115°C, HC17B0800000G pinout, HC17B0800000G datasheet PDF, HC17B0800000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HC17B0800000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.146 3.70mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin 45° (135°) Angle with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 20-26 AWG HC