HC1210XR102K202
Mfr.Part #
HC1210XR102K202
Manufacturer
Meritek
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Lead Style :
Series :
HC
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Package :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1000 pF
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.130 L x 0.098 W (3.30mm x 2.50mm)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Datasheets
HC1210XR102K202
Meritek HC1210XR102K202
HC 1210 3225Metric Ceramic Capacitor 0.130L x 0.098W 3.30mm x 2.50mm X7R ±10% 1000pF