HC1206XR103K251
Mfr.Part #
HC1206XR103K251
Description
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206
Capacitance :
10000 pF
Size / Dimension :
0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm)
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
High Voltage
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±10%
Datasheets
HC1206XR103K251
Meritek HC1206XR103K251
HC 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.130L x 0.063W 3.30mm x 1.60mm X7R ±10% 10000pF