HC1206XR102K501
Mfr.Part #
HC1206XR102K501
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Tolerance :
±10%
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Features :
High Voltage
Capacitance :
1000 pF
Size / Dimension :
0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
HC1206XR102K501
Meritek HC1206XR102K501
HC 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.130L x 0.063W 3.30mm x 1.60mm X7R ±10% 1000pF