HC1206CG101J501
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC1206CG101J501
Manufacturer
Meritek
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 500V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Failure Rate :
Lead Spacing :
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Series :
HC
Voltage - Rated :
500V
Features :
High Voltage
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm)
Product Status :
Active
Lead Style :
Capacitance :
100 pF
Datasheets
HC1206CG101J501
Meritek HC1206CG101J501
HC 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.130L x 0.063W 3.30mm x 1.60mm C0G NP0 ±5% 100pF