HC10B2800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC10B2800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK 10POS 45DEG 2.5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Number of Levels :
1
Packaging :
Bulk
Wire Termination :
Screwless - Push Button Clamp
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Voltage :
300V
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Wire Gauge :
20-26 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Color :
Gray
Positions Per Level :
10
Contact Material - Plating :
Phosphor Bronze - Tin Plated
Pitch :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
HC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current :
2A
Housing Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
HC10B2800000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HC10B2800000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, HC10B2800000G pinout, HC10B2800000G datasheet PDF, HC10B2800000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HC10B2800000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.098 2.50mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin 45° (135°) Angle with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 20-26 AWG HC