HC1-HP-AC24V
Mfr.Part #
HC1-HP-AC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Power :
1.2W
Coil Voltage (AC) :
24V
Coil Current :
50mA
Must Operate Voltage :
19.2VAC
Body Length or Diameter :
27.2mm
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Mount :
Through Hole
Coil Voltage :
24VAC
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Contact/Output Supply Type :
AC
Max Current Rating :
10A
Coil Type :
Non Latching
Reference Standard :
CSA; UL
Relay Action :
Momentary
Switching Voltage :
250VAC -Max
Release Time :
20 ms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Gold (Au)
Body Breadth :
20.8 mm
GENERAL PURPOSE
Coil/Input Supply Type :
AC
Power Consumption :
900mW
Published :
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Coil Resistance :
480Ohm
Packing Method :
Box
Termination Style :
PC Pin
Pbfree Code :
yes
Series :
HC
Termination :
PC Pin
Must Release Voltage :
7.2VAC