HC1-HL-AC115V
Mfr.Part #
HC1-HL-AC115V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 115V
Switching Voltage :
250VAC -Max
Coil Voltage :
115VAC
Contact Rating (Current) :
10A
Must Release Voltage :
34.5VAC
Coil Voltage (AC) :
115V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Max Current Rating :
10A
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
92VAC
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Coil Power :
1.2W
Termination :
PLUG
Termination Style :
Plug In
Published :
Min Operating Temperature :
-50°C
Mount :
Plug-In, Socketable
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Max Operating Temperature :
60°C
Coil Current :
11.4mA