HC1-H-AC24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HC1-H-AC24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Pbfree Code :
yes
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Relay Action :
Momentary
Body Length or Diameter :
27.2mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Switching Voltage :
250VAC -Max
Must Operate Voltage :
19.2VAC
Mount :
Plug-In, Socketable
ECCN Code :
EAR99
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
JESD-609 Code :
e4
Series :
HC
Contact Material :
Silver Alloy
Contact/Output Supply Type :
AC
Coil Current :
50mA
Coil Voltage (AC) :
24V
Release Time :
20 ms
Operate Time :
10ms
Termination :
PLUG
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Must Release Voltage :
7.2VAC
Coil Power :
1.2W
Mounting Type :
Socketable
Coil Resistance :
480Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Lead Free
Throw Configuration :
SPDT
Coil/Input Supply Type :
AC
Coil Voltage :
24VAC
Body Breadth :
20.8 mm
Termination Style :
Plug In
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Packing Method :
Box
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
5
Weight :
30g
Published :
Coil Type :
Non Latching
Reference Standard :
CSA; UL
Terminal Finish :
Gold (Au)
Packaging :
Bulk
Max Current Rating :
10A