HC1-H-AC240V-F
Mfr.Part #
HC1-H-AC240V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Operating Temperature :
70°C
Contact Rating (Current) :
10A
Current Rating :
10A
Number of Pins :
5
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Weight :
30g
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Throw Configuration :
SPDT
Must Release Voltage :
72VAC
Mount :
PCB, Socket, Socketable
Voltage - Rated AC :
250V
Min Operating Temperature :
-50°C
Switching Voltage :
250VAC -Max
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Series :
HC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Current Rating :
10A
Coil Voltage :
240VAC
Operate Time :
20ms
Coil Type :
Non Latching
Termination Style :
Plug In
Release Time :
20ms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Must Operate Voltage :
192VAC
Packaging :
Bulk
Termination :
PLUG
Power Consumption :
1.3W
Coil Current :
5mA
Mounting Type :
Socketable
Coil Power :
1.2W
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Voltage (AC) :
240V
Operating Temperature :
-50°C~70°C