HBZ101KBBBLAKR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HBZ101KBBBLAKR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Composition :
Ceramic
Capacitance :
100pF
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Series :
HBZ
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Disc
Dielectric :
K2000
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Depth :
3mm
Lead/Base Style :
Straight
Tolerance :
±10%
Datasheets
HBZ101KBBBLAKR
Vishay HBZ101KBBBLAKR
HBZ 100pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% 0.276Dia 7.00mm -40°C~85°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
HBZ101KBBBLAKR Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.276Dia 7.00mm.Temperatures greater than -40°C are needed for stable operation.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5mm.
HBZ101KBBBLAKR Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm