HBS050ZG-AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HBS050ZG-AT
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Form :
PIN/PEG
Terminal Finish :
TIN LEAD
Type :
Isolated Module
JESD-609 Code :
e0
Number of Functions :
1
Package / Case :
9-DIP Module
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Input Voltage-Nom :
48V
Terminal Position :
Dual
Control Features :
Enable, Active High
Voltage - Input (Min) :
34V
Series :
HBS (50W)
Current - Output (Max) :
10A
Output Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Efficiency :
82%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Isolation :
1.5kV
Total Power Output-Max :
50W
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Max) :
75V
HTS Code :
Power (Watts) :
50W
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Trim/Adjustable Output :
yes
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Surface Mount :
No
Voltage - Output 1 :
5V
Number of Terminations :
9
Datasheets
HBS050ZG-AT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH