HBK101KBBQC0KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HBK101KBBQC0KR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Max Operating Temperature :
85°C
Lead/Base Style :
Straight
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
HBK
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Composition :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Style :
Straight
Feature :
High Voltage
Capacitance :
100pF
Radiation Hardening :
No
Datasheets
HBK101KBBQC0KR
HBK 100pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
HBK101KBBQC0KR Overview
Ceramic capacitor is 0.276Dia 7.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -40°C is necessary for stable operation.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.
HBK101KBBQC0KR Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm