HBG-240-36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HBG-240-36
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DVR CC/CV ACDC 21.6-36V 6.7A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
305VAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
IP67
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Termination Style :
Wire Leads
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
HBG-240 (240W)
Output Power :
240W
Current - Output 1 :
6.7A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Size / Dimension :
7.54Dia x 2.72 H 191.5mmx69.0mm
Operating Temperature :
-40°C~75°C
Max Output Power :
240W
Mount :
CABLE
Voltage - Isolation :
3.75kV
Topology :
AC DC Converter
Voltage - Output :
21.6V~36V
Type :
Constant Current, Voltage
Output Current :
6.7A
Efficiency :
92.5%
Voltage - Output 1 :
36V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Max Input Current :
2.5A