HBG-100P-48B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HBG-100P-48B
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRIVER CC AC/DC 28.8-48V 2A
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Dimming :
Analog, PWM
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Size / Dimension :
4.09Dia x 1.34 H 104.0mmx34.0mm
Type :
Constant Current
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Efficiency :
91%
Feature :
OTP, OVP, SCP
Topology :
AC DC Converter
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Isolation :
3.75kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
HBG-100P (100W)
Voltage - Output :
28.8V~48V
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Termination Style :
Wire Leads
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current - Output (Max) :
2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
96W