HBE152MBBSQSKR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HBE152MBBSQSKR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 2KV RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Style :
Straight
Series :
HBE
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3mm
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Feature :
High Voltage
Composition :
Ceramic
Termination :
Radial
Capacitance :
1500pF
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Lead/Base Style :
Straight
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
HBE152MBBSQSKR
Vishay HBE152MBBSQSKR
HBE 1500pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±20% 0.354Dia 9.00mm -40°C~85°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
HBE152MBBSQSKR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -40°C.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
HBE152MBBSQSKR Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm