HBC48T25120-PCABG
Mfr.Part #
HBC48T25120-PCABG
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Voltage - Output 1 :
12V
Control Features :
Enable, Active High
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Outputs :
1
Current - Output (Max) :
25A
Package / Case :
9-DIP Module, 1/2 Brick
Power (Watts) :
300W
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
HBC (300W)
Voltage - Isolation :
1.5kV
Type :
Intermediate Bus Converter
Efficiency :
93%
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
Datasheets
HBC48T25120-PCABG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH