HB1011810000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HB1011810000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 10POS SIDE ENT 10MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Packaging :
Bulk
Current :
10A
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage :
300V
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Number of Levels :
1
Series :
HB
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Color :
Gray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge :
14-20 AWG
Pitch :
0.394 10.00mm
Feature :
Interlocking (Side)
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Positions Per Level :
10
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
HB1011810000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HB1011810000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, HB1011810000G pinout, HB1011810000G datasheet PDF, HB1011810000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HB1011810000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.394 10.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 14-20 AWG HB