HB0301800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HB0301800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Current :
10A
Wire Termination :
Screwless - Push Button Clamp
Feature :
Interlocking (Side)
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Wire Gauge :
14-20 AWG
Factory Lead Time :
10 Weeks
Color :
Gray
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Packaging :
Bulk
Positions Per Level :
3
Pitch :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Levels :
1
Voltage :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
HB
Datasheets
HB0301800000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HB0301800000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, HB0301800000G pinout, HB0301800000G datasheet PDF, HB0301800000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HB0301800000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 14-20 AWG HB