HAZ222MBABD0KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HAZ222MBABD0KR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 1KV RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
K2000
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
3mm
Composition :
Ceramic
Lead/Base Style :
Straight
Lead Diameter :
600 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
HAZ
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Capacitance :
2200pF
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Feature :
High Voltage
Lead Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Datasheets
HAZ222MBABD0KR
Vishay HAZ222MBABD0KR
HAZ 2200pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% 0.433Dia 11.00mm -40°C~85°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
HAZ222MBABD0KR Overview
This device's program size/dimension is 0.433Dia 11.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -40°C for stable operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
HAZ222MBABD0KR Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm